Z DNIA NA DZIEŃ, Z TYGODNIA NA TYDZIEŃ

Jacek Jaszczyk - WIERSZE

Category: z dnia na dzień Published: Friday, 22 February 2019

* * *

Jeśli dotykasz tego wiersza,
znaczy… żyję.
Serce bije, żyłami wciąż płyną dni.

Jeśli widzisz go pod powieką,
znaczy… oddycham…
każdym ruchem twojego istnienia,
twoimi oczami, które są mi potrzebne.

Jeśli trzymasz ten wiersz w zakamarkach nocy,
przy lampie zgaszonych gwiazd,
oznacza to, że stworzyłem jedną z nich.

I może dlatego czasem spokojnie zasypiam,
na szklistym rydwanie obłoków.

Read more: Jacek Jaszczyk - WIERSZE

„Pomerania” lutowa

Category: z dnia na dzień Published: Thursday, 21 February 2019

Drugie tegoroczne wydanie kaszubskiego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Pomerania” (nr 2 [528] 2019) liczy – podobnie jak ostatnio - 68 stron. Jak zwykle wewnątrz numeru znajdziemy osobno paginowaną wszywkę dodatku edukacyjnego „Najô Ùczba” (nr 2/124).
Numer otwierają materiały poświęcone prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi – zamordowanemu w styczniu tego roku: „Nasz Gdański Stolem” prof. Edmunda Wittbrodta – prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, słowa pożegnania w kościele pw. Św. Jana w Gdańsku prezesa Instytutu Kaszubskiego prof. Cezarego Olbracht-Prondzyńskiego, „Dlaczego tam – refleksje po pogrzebie” Andrzeja Januszajtisa oraz „Prezydent wielkich zmian” Sławomira Lewandowskiego.
A co dalej w lutowej „Pomeranii”? Między innymi:

Bogdan Wiśniewski: „O ks. Pasierbie – Pomorzaninie i Europejczyku. Na konferencji popularnonaukowej w Pelplinie” (‘Wydarzenia’);

Piotr Schmandt: „Michał Mostnik. Dzieło piśmiennicze smołdzińskiego pastora” (‘Historia’);

Read more: „Pomerania” lutowa

„Wielkopolska w naszych sercach”

Category: z dnia na dzień Published: Wednesday, 20 February 2019

Wanda Skalska

Pełny tytuł publikacji z płytą CD, opublikowanej przez Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, to „Wielkopolska w naszych sercach. Śpiewnik na 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski i 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego”.
Rzecz zaprojektował, dokonał wyboru utworów i wprowadzeniem opatrzył prof. Stanisław Mikołajczak.

Społeczeństwo Poznania i Wielkopolski, wspierane przez patriotów z całej Polski, podziękowało powstańcom wielkopolskim za ofiarę ich krwi, trudu i życia, budując w 1932 roku w Poznaniu na dzisiejszym placu Adama Mickiewicza monumentalny Pomnik Wdzięczności – symbol polskich dążeń niepodległościowych i Woli Wielkopolan o przywrócenie polskiej państwowości. Został on zniszczony przez niemieckich najeźdźców na początku okupacji – wspomina we wstępie prof. S. Mikołajczak, notując dalej: (…) W 2011 roku powstała inicjatywa odbudowy tego pomnika w nowym miejscu, gdyż dawna lokalizacja została zajęta przez inne monumenty historycznej pamięci. Społeczność skupiona w Akademickim Klubie Obywatelskim im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego postanowiła wydać śpiewnik „Wielkopolska w naszych sercach”, a cały dochód ze sprzedaży płyty dołączonej do śpiewnika – z pieśniami i piosenkami poświęconymi powstańcom wielkopolskim oraz promowaniu naszego miasta i regionu – przeznaczyć na odbudowę Pomnika Wdzięczności. Autorzy, kompozytorzy i wykonawcy, do których w tej sprawie się zwróciłem, zaakceptowali tę decyzję. (…) Prezentujemy utwory w tonie podniosłym, uroczystym, ale też pogodnym i żartobliwym, aby przybliżyć codzienność bohaterów. Wyboru pieśni i piosenek dokonałem spośród utworów wykonywanych dawniej, które warto przypominać oraz stworzonych ostatnio na 100-lecie odzyskania niepodległości, które warto poznać i upowszechniać.

Read more: „Wielkopolska w naszych sercach”

Konkurs poetycki im. Klemensa Janickiego

Category: z dnia na dzień Published: Tuesday, 19 February 2019

Organizatorem konkursu jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Konkurs jest adresowany do osób w wieku do 35 lat.

Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie zestawu wierszy własnego autorstwa o objętości ok. 2-3 arkuszy wydawniczych (40-60 stron). Wiersze nie mogą być wcześniej publikowane w prasie ani w almanachach.

Zestaw wierszy można przesłać mailem lub pocztą.

Główną nagrodą jest publikacja zwycięskiego zestawu w postaci książki.

Termin przyjmowania zgłoszeń: 20.03.2019 r.

Strona konkursu: ckzamek.pl/wydarzenia/4271-poznan-poetow-konkurs-poetycki-im-klemensa-janicki/

Read more: Konkurs poetycki im. Klemensa Janickiego

„Późny debiut” Radosława Sączka

Category: z dnia na dzień Published: Sunday, 17 February 2019

Leszek Żuliński

ULICZKI W ŚLEPĄ STRONĘ

Redaktor naczelny portalu LM przysłał mi cztery publikacje, które wyszły w 2017 roku. Przejrzałem i – jak na razie – wybrałem tę właśnie książkę, która wydała mi się najciekawsza.
No i wpadł mi w ręce tomik, o którego autorze nic nie wiedziałem, a on przecież także stąd, z Warszawy. To są takie alarmowe sygnały, że coraz trudniej ogarnąć „rynek poetycki”. Róg obfitości jest już teraz nie do ogarnięcia.
Na plecach książki czytam: Radosław Sączek (ur. w 1975 r.), poeta i muzyk. Publikował w „Akcencie”, „Studium”, „Arkadii”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Opcjach”, „Arteriach”, „Gazecie Wyborczej”, „Kulturze Miasta” oraz w tzw. prasie Artzinowej. Jego wiersze ukazywały się też w postaci śpiewanej – w muzycznych publikacjach zespołów DHM, ChaplingChampan i Zahlada. Pochodzi z Puław. Mieszka w Warszawie.

Hmm, rynek poetycki, to jedna sprawa, a „rynek pokoleniowy”, to druga. Sączek najwyraźniej ma „swoją niszę”, swoich fanów i – rzecz jasna – tam się realizuje. Zresztą zupełnie nieźle (o czym będzie dalej), aczkolwiek w pejzażu osobliwym – mam tu na myśli ilustracje, które stanowczo mnie nie uwiodły (są rodem co nieco z komiksów), ale to sprawy drugorzędne; mnie interesuje tekst.

Read more: „Późny debiut” Radosława Sączka